Отпадъците са основен екологичен проблем навсякъде след индустриалната революция. Освен отпадъците, които създаваме у дома, в училище и на други обществени места, има и такива от болници, отрасли, ферми и други източници.
Каква е разликата между боклука?
Твърди отпадъци се образуват като таван, заден двор или обучение. Кошчетата включват хартиени и картонени кутии и други подобни.
Отпадъците от кухнята и банята. Те включват също отпадъци от готвенето на храната и храните за съхранение.
Отпадъците са елементи, които ние (физически лица, офиси, училища, индустрии, болници) не се нуждаят и изхвърлят. Понякога имаме неща, които законът изисква да се изхвърлят, защото те могат да бъдат вредни.
Рециклирането преработва използваните материали (отпадъци) в нови, полезни продукти. Това се прави, за да се намали употребата на суровини, които биха били използвани. Рециклирането също така използва по-малко енергия и чудесен начин за контрол на замърсяването на въздуха, водата и земята.
Ефективното рециклиране започва с домакинството (или мястото, където са създадени отпадъците). В много сериозни държави властите помагат на домакинствата с торбички с етикети върху тях. След това домакинствата решават самите отпадъци и ги поставят в подходящите торби за събиране. Това прави работата по-трудна.
Отпадъците, които обикновено се рециклират, включват:
Отпадъци от хартия:
Продуктите от хартиени отпадъци включват книги, вестници, списания, картонени кутии и пликове.
Пластмасови отпадъци:
Елементите включват пластмасови торби, бутилки за вода, гумени торбички и пластмасови опаковки.
Отпадъци от стъкло:
Всички стъклени продукти като счупени бутилки, бира и бутилки за вино могат да бъдат рециклирани.
Отпадъци от алуминий:
Консерви от сода напитка, домат, кутии с плодове и всички други кутии могат да бъдат рециклирани. Когато те се събират се изпращат до рециклиращата единица, където всички отпадъци от всеки тип се комбинират, раздробяват, разтопяват и преработват в нови материали.
Значение и ползи от рециклирането на отпадъците
Рециклирането помага за опазването на околната среда:
Това е така, защото рециклируемите отпадъчни материали биха били изгорени или са се озовали в депото. Замърсяването на въздуха, земята, водата и почвата е намалено.
Рециклирането запазва природните ресурси:
Рециклирането на повече отпадъци означава, че не зависим твърде много от сурови (природни) ресурси, които вече са масово изчерпани.
Рециклирането спестява енергия:
Отнема повече енергия за производството на суровини, отколкото за рециклиране на използваните материали. Това означава, че сме по-енергийно ефективни и цените на продуктите могат да слязат.
Рециклирането създава работни места:
Хората работят за събиране, сортиране и работа в компании за рециклиране. Други получават и работни места във фирми, работещи с тези рециклирани единици. В общината може да има много работни места.