Отпадъците след ремонтни работи подлежат на изхвърляне, но на правилно обособените места – това се регулира от нормативните документи на българското законодателство: технически условия, строителни норми. Неспазването на съответните санитарни разпоредби се счита за административно нарушение.
Стъклото, пластмасата и металът се класифицират като битови отпадъци (ТБО).
Как да се справим с такова противоречие?
Основната отличителна черта на битовите отпадъци е възможността за пресоването им в камион, който е предназначен за това. Следователно няма да бъде престъпление, ако хвърлите малко количество строителни отпадъци под формата на тапети или малко дърво в обикновен контейнер.
Строителните отпадъци, като правило, са много плътни, характеризират се с голямо тегло, нестандартни размери и структура. Освен това понякога съдържа вредни вещества, които замърсяват околната среда.
Важно! За извозване на строителни отпадъци се използват специални бункери и автомобили, като депонирането им включва преработка, заравяне или раздробяване на оборудвани площадки. Всичко зависи от естеството на отпадъците.
Категории отпадъци по етапи на работа:
- Първо. Това включва обемисти тежки отпадъци, които се появяват по време на демонтажа на стари конструкции, прегради, конструкции, почистване на строителни обекти. Всичко това се изнася веднага.
- Второ. Това са остатъци от консумативи, опаковъчни материали, скрап материали и други боклуци, генерирани при текущи ремонтни дейности. Такъв боклук се отстранява постепенно, както се появява.
- трето. Тази категория включва отпадъци от довършителни работи, довършителни работи: лепило, лак, боя, гарнитури от ламинат, паркет. Съхраняват се в чували и се изнасят в края на строителството или ремонта.
Има 5 категории на опасност от отпадъци, подредени от най-високата до най-ниската. По-голямата част от строителните отпадъци са от категория 4-5. Тоест голяма част от използваните след строителството материали не вредят на природата и човешкото здраве.
Това обаче не означава, че отпадъците от ремонта могат да се изхвърлят безпроблемно на всяко близко сметище. Санитарно-епидемиологичното законодателство регламентира определени изисквания за сортиране, съхранение и почистване на отпадъците.
Плътност, структура, състав
За правилното третиране на отпадъците трябва да се изчисли тяхната приблизителна плътност. Този индикатор е необходим за избор на най-подходящото място за съхранение и превозно средство.
И така, един кубичен метър счупени тухли и керемиди тежи приблизително 1,8 тона, а 1 m3 стъклени, дървени, метални части тежи половин тон.
Не е желателно смесването на отпадъци. Ако е възможно, те трябва да бъдат сортирани; рециклирайте метал, хартия, стъкло и пластмаса. Това е полезно не само от екологична гледна точка. Това решение ще ви спести много време и пари. Депата за отпадъци в градовете са пренаселени, така че извозването на ненужни материали винаги е скъпо и обезпокоително.
Боклукът се сортира в зависимост от състава и структурата:
- Твърди. По правило фрагменти от стъкло, гипсокартон, бетон и други материали не вредят на околната среда – те се извозват на сметище. Но помнете! Металът може да бъде изпратен за претопяване, трошен камък се прави от парчета бетон, тухла и асфалт, а стъклото се рециклира неограничен брой пъти!
- Течност. Боите, лаковете, лепилата, смазочните материали са запалими елементи, които трябва да се съхраняват отделно от другите отпадъци. Те се изхвърлят по специален начин, тъй като в състава им могат да присъстват токсични вещества.
- Насипни. Натрошен камък, пръст, глина, чакъл се извозват на специално депо. Те могат също така да се използват повторно за запълване на дупки и ями.
Трябва да знам! За извозване на боклука трябва да сключите договор с депото, да заплатите такса. Размерът на плащането зависи от общото тегло на отпадъците и обема и сложността на работата.