Всеки създава отпадъци, въпреки че някои са много опасни за околната. Също така, някои страни вършат много добра работа, като създават по-малко отпадъци и управляват останалите. Други са доста ужасни и създадоха огромни екологични проблеми за хората и животните, които живеят там.
Европа създава всяка година около 1,8 милиарда тона отпадъци. Това означава, че всеки човек създава около 3,5 тона средно.
Знаете ли?
През 2010 г. американците генерират около 250 милиона тона боклук и рециклират и компостират над 85 милиона тона от този материал, което е равно на 34,1 процента рециклиране (вж. Фигура 1 и фигура 2). Средно рециклирахме и компостирахме 1.51 паунда от генерирането на отделни отпадъци от 4.43 паунда на човек на ден. -EPA, САЩ.
Навсякъде по света, общностите обработват по различен начин своите отпадъци или боклук. Някои общи методи за управление на отпадъците включват депониране, рециклиране и компостиране. Други общности силно се включват в намаляването на отпадъците и предотвратяването / контрола на отпадъците, насочени към намаляване на производството на отпадъци на първо място. Някои общности също участват в програми за отпадни енергийни източници и в програми за обезвреждане на опасни отпадъци. (
Ето как се рециклира отпадъците от хартия:
Събиране, транспортиране и съхранение:
Най-голямата задача за компаниите за рециклиране на хартия вероятно е събирането, транспортирането и сортирането на отпадъчна хартия.
Това е така, защото винаги добавяме хартия към други отпадъци и ги замърсяваме с храна, пластмаси и метали.
Понякога събраните хартии се връщат на депото, защото са твърде замърсени за употреба. Опитайте се да държите отпадъчната хартия в отделни класове у дома или в офиса – например, не смесвайте вестници и велпапе.
Цялата възстановена хартия е изпратена до центъра за рециклиране, където е опакован, сортиран, поставен в бали и изпратен в хартиената машина. В мелницата цялата хартия се съхранява в склад.
Рециклиране и скрининг:
От рафтовете за съхранение те се преместват в голяма машина за шлайфане на хартия, наречена вана. Тук хартията се нарязва на малки парчета, смесва се с вода и химикали и се нагрява, за да се счупи в органичен растителен материал, наречен фибри. След това се пресяват, за да се отстранят замърсителите, като парчета пластмаса и гранули от лепило.
Обезмастиляване:
Това включва „измиване“ на целулозата с химикали, за да се отстрани печатарското мастило и остатъците от лепилото. Понякога се прилага процес, наречен флотация, за да се премахнат допълнително упоритите петна и следи. Поплаването включва използването на химикали и въздух за създаване на мехурчета, които поглъщат стикерите в целулозата.
Рафиниране, избелване и отстраняване на цвета:
Рафинирането включва побоя на рециклирана целулоза, за да ги направи идеални за производство на хартия. След рафинирането се добавят допълнителни химикали, за да се отстранят всички бои от хартията. След това се избелва, за да се избелва и озарява.
Изготвяне на хартия:
На този етап целулозата е готова да се използва за хартия. Понякога се добавя нова целулоза (девствена целулоза), за да се получи допълнителна якост и гладкост. Водата се източва на екрана и влакната започват да се свързват помежду си. Тъй като се движи през машините за производство на хартия, натискайте ролките, изтласквайте повече вода, изсушете ги и ги покрийте. След това те се завъртат на ролки.