Строителството е в ход: в големите градове и отдалечените села, в индустриалните зони и край пътищата. Разрушават се стари къщи, изграждат се нови жилища, магазини и промишлени сгради, зони за отдих и съоръжения за отдих. Почти всички сфери на бизнеса по някакъв начин са свързани със строителството. Това включва и рециклирането на строителни отпадъци. Управлението на отпадъците често се третира с пренебрежение, докато секторът вече се е превърнал в печеливш бизнес с добре развита законодателна рамка и нарастваща инфраструктура.
Какво представляват строителните отпадъци
Строителните отпадъци са масата от всички отпадъци, които се появяват при извършване на строително-ремонтни дейности или работи, свързани с разрушаване на сгради. Тази група отпадъци може да се класифицира по три параметъра: твърдост, размери и етап на възникване. По този начин строителните отпадъци могат да включват метален скрап и тежки бетонни фрагменти, както и лак или лепило.
ВАЖНО! Новите правила за управление на отпадъците разделят строителните отпадъци и твърдите битови отпадъци.
В тази връзка отпадъците, генерирани по време на строителство или ремонт, не могат да се изхвърлят в контейнерите за смет.
Видове строителни отпадъци
От гледна точка на образуването на отпадъци могат да се разграничат три основни времеви периода:
Начален етап на строителство. Тук се появяват отпадъци, свързани с подготовката на строителни площадки и демонтирането на съществуващи сгради, както и разрушаването на порутени или изоставени сгради. Обикновено отпадъците на този етап са доста обемисти и тежки.
Основната сцена. По време на строителния процес се появяват дефектни или повредени материали, както и различни опаковъчни материали. Завършване на строителните работи. След приключване на всички строителни и довършителни работи обикновено има нерентабилни остатъци от материали, метални кутии за боя и други контейнери.
Строителните отпадъци могат да бъдат разделени по размер: големи, средни и малки. Първата група включва камъни и стоманобетонни конструкции. Средните отпадъци включват тухлени фрагменти, парчета дърво или довършителни материали, а малките строителни отпадъци включват пясък или бетонни стърготини.
Отпадъците също могат да бъдат класифицирани според тяхната плътност:
Твърди отпадъци. Това може да включва парчета асфалт, камъни, скрап, дъски и греди, плочки, подови настилки, тръби, стари прозорци и врати.
Насипни отпадъци. Например: пясък, пръст, глина или чакъл.
Течни отпадъци. Различни смоли, бои, ацетон, лепило. ВАЖНО! Съществува единна класификация на отпадъците в зависимост от степента на тяхната опасност. Има общо пет класа: практически неопасни отпадъци (V), ниско опасни отпадъци (IV), умерено опасни отпадъци (III), силно опасни отпадъци (II), изключително опасни отпадъци (I). В по-голямата част от случаите строителните отпадъци попадат в категорията на отпадъците от 1-4 клас на опасност. За да работите с тях, ще ви трябва специален лиценз. дейности Целият цикъл на управление на отпадъците се състои от шест точки, включващи всички видове дейности от генериране до депониране на депо. Има следните видове дейности, свързани с отпадъци: Колекция. Началният етап във веригата за рециклиране на отпадъци. Събирането например може да се счита за отпадъци, получени от кафенета, заведения за хранене и магазини в търговски център. На този етап е важно да се вземе предвид екологичното и санитарно-епидемиологичното законодателство.
Транспорт. Вторият етап включва транспортирането на отпадъците от мястото на тяхното образуване до мястото на обезвреждане или преработка в зависимост от вида на отпадъците. Обработка. По правило това е сортирането на получените отпадъци преди по-нататъшно изхвърляне. Разделяне на различни материали, почистване, обработка, демонтаж – всички тези процеси се извършват на етапа на обработка.
Изхвърляне. Много хора смятат, че на този етап отпадъците се унищожават. Всъщност рециклирането е преработка на отпадъци. След това много материали, като хартия или алуминий, се използват повторно в производството.
Неутрализиране. Петият етап е набор от мерки, насочени към неутрализиране на отпадъците и намаляване на тяхното отрицателно въздействие върху околната среда. Въпреки сложността на определението, като правило всичко се ограничава до горене.
Настаняване. Последният етап е разделен на два етапа: съхранение и погребение. Съхраняването на отпадъците се определя от тяхното повторно оползотворяване и дезинфекция, ако е необходимо. А безопасните и нерециклируеми отпадъци подлежат на депониране. ВАЖНО! Всеки от шестте вида дейност изисква държавен лиценз, издаден от териториалните органи на Росприроднадзор. Лицензът е единен, но всеки вид дейност се вписва отделно. Издава се за неопределено време, ако технологията за обработка на отпадъците не се промени. Етапът на обработка си струва да се разгледа по-подробно. Рециклирането е не само начин за изхвърляне на отпадъци и предотвратяване на екологични проблеми, но и печеливш бизнес.
Ползи от строителните отпадъци
От гледна точка на рециклирането, строителните отпадъци имат редица предимства: лекота на сортиране; ниска цена и в резултат на това висока рентабилност; лекота на обработка (например в натрошен камък); търсене сред купувачите. Тези предимства отличават строителните отпадъци от другите отпадъци. Повечето от строителните отпадъци се рециклират в суровини, използвани в строителния процес. Това означава, че можете да предоставяте услуги както за събиране на отпадъци, така и за доставка на суровини на едни и същи компании.
Рециклиране на строителни отпадъци в трошен камък
Един от най-популярните строителни продукти, получен чрез обработка, е натрошен камък. Използва се за производство на бетон, полагане на основи и основи за асфалтова настилка, както и за подравняване на площи и напълване на пешеходни алеи и пътеки в паркови зони.
Суровините могат да включват бетонни отпадъци, неизползваеми тротоарни плочи, стоманобетонни плочи или блокове, повредени по някаква причина, както и стълбове за осветление и опори за електропроводи.
Процесът на рециклиране на строителни отпадъци в натрошен камък се състои от следните етапи: раздробяване на отпадъци с помощта на специално оборудване и отделяне на метални елементи от стоманобетонни конструкции; подаване на натрошени суровини в сепариращия сегмент, където се подава вода; отделяне на трошен камък и други твърди материали, транспортирането им в специално отделение; отделяне на циментово мляко от пясък с помощта на филтри; разделяне на твърди фракции по вид и размер; събиране на натрошен камък в отделен резервоар.
ВАЖНО! В резултат на рециклирането по-голямата част от бетонните отпадъци се превръщат в материали, подходящи за вторична употреба. Отпадъците, които не подлежат на рециклиране, заемат сравнително малка част и лесно се организира извозването им за по-нататъшно изхвърляне. Чрез обработката се получава вторичен трошен камък с размери 21-40 милиметра, който може да се използва вместо обикновен трошен камък. Отсевки от натрошен камък с размер на зърното до десет милиметра могат да се използват в строителството и ландшафтната декорация.
Необходими документи
За да работите в индустрията за рециклиране на отпадъци, ще ви трябва лиценз. В идеалния случай периодът за получаване на лиценз ще бъде около шестдесет дни, но ако документите не са попълнени правилно, периодът може да се увеличи значително. Издаването на лицензи е в правомощията на териториалните органи на Федералната служба за надзор на природните ресурси. Лицензът се издава безсрочно, освен ако не се промени технологията за обработка на отпадъците.