След строителство или основен ремонт на обекта остават много отпадъци, които трябва да се изхвърлят при спазване на наредбите и стандартите.
Най-общо казано, строителен отпадък е всеки отпадък, който се появява по време на строителство или основен ремонт на обект. Например, вие просто подготвяте мястото за развитие и го почиствате от клони, останки от порутени сгради, тръби, жици и други чужди предмети. Това е боклук.
Копаете яма и в процеса се образуват така наречените почвени отпадъци, които ще трябва да бъдат премахнати от обекта, преди да започне строителството. Разопаковате строителни материали – чували, кутии за боя, опаковъчно фолио – които също са отпадъци.
На битово ниво обобщаваме и смятаме всичко ненужно на строителната площадка за боклук. В законодателството обаче има по-точна дефиниция, която е важно да знаете, за да боравите правилно с определени материали и предмети.
По този начин, съгласно заповедта, следното се счита за строителни отпадъци:
- отпадъчни материали, използвани за хидроизолация или звукоизолация;
- натрошени тухли, камъни, остатъци от бетон, мазилка и други строителни материали;
- армировка;
- останки от сгради, огради, конструкции, подлежащи на демонтаж;
- трупи и дъски;
- покривни покрития, битум, бои и лакове;
- тръби;
- четки, валяци и други инструменти, останали от реконструкция, основен ремонт или строителство.
Законодателството съдържа и такова понятие като „отпадъци от текущи ремонти“. Те се класифицират като твърди битови отпадъци (ТБО). Това са стари мебели, дограми, ВиК инсталации, радиатори, корнизи и др. Тоест това остава след обичайните ремонти, които правите, за да поддържате имота в добро състояние. Не бъркайте с основен ремонт, чиято цел е да се промени или възстанови техническото състояние на сградата.
Защо се фокусираме върху това? Тъй като отпадъците от строителство или основен ремонт се изхвърлят по специална процедура, те не могат просто да бъдат изхвърлени в кофата за боклук. На свой ред материалите, използвани по време на рутинни ремонти, често не изискват специално изхвърляне.
Какво да правим с отпадъци от текущи ремонти
Да приемем, че сте решили да смените тапетите в стаята, да поставите щори вместо завеси или да поставите ламиниран паркет. Въпрос: Какво да правим със стари корнизи, износен линолеум? Както вече разбрахме, всичко това се отнася за твърди битови отпадъци, което означава, че имате няколко възможности:
- Ако размерите на конструкциите не надвишават 50 см от най-голямата страна (ширина, височина), те могат да се изхвърлят в обикновени контейнери за битови отпадъци. Компанията, която обслужва вашия район, е отговорна за тяхното отстраняване. Резервоарите се изпразват на всеки три дни, когато температурата на околната среда е под 5 градуса по Целзий или всеки ден, когато е по-висока.
- Остатъците с размер над 50 см по най-дългата страна се изхвърлят в специалните контейнери за едрогабаритни отпадъци (ГБО). Визуално резервоарите изглеждат приблизително еднакви, но тяхната вместимост и товароносимост са по-големи. Може да не са във всеки жилищен двор, но трябва да ги има във всеки блок. Ако по някаква причина не са налични, можете да оставите ТБО до контейнера за ТБО. Отговорност на оператора е да ги премахне.
Как да се отървем от старите домакински уреди
Домакинските уреди са класифицирани като отделна категория. Често се променя по време на ремонт, което означава, че трябва да знаете какво да правите с дефектни устройства. Ако сте физическо лице, е позволено да изхвърляте малки домакински уреди в контейнерите за ТБО. Въпреки това е по-добре да отделите малко време и усилия и да го изхвърлите безопасно, тъй като микровълновите печки, компютрите и другите домакински уреди съдържат химикали, които са вредни за околната среда.
Юридическите лица нямат свобода на избор – забранено им е да изхвърлят техника в контейнерите за твърди битови отпадъци. Те трябва да гарантират, че електрическите уреди се рециклират или изхвърлят безопасно. За целта неизползваното оборудване се предава в специални събирателни пунктове.
Обезвреждане на опасни вещества
По време на строителството и ремонта се използват разтворители, грундове, бои, лакове и други материали, които съдържат токсични или експлозивни компоненти. Те могат да причинят вреда на околната среда и хората (отравяне, увреждане на дихателната система).
Тези вещества са разделени на четири класа според степента на опасност:
- Първият клас включва най-вредните: живак (намира се например в термометри, флуоресцентни лампи), азбест.
- Вторият клас се състои от материали с висока степен на опасност – олово, киселини.
- Третият клас включва вещества, които представляват умерена опасност за хората и околната среда. Това включва повечето бои и лакове, както и компоненти, съдържащи мед (например проводници с медни проводници).
- Четвъртият клас включва компоненти, които не причиняват сериозна вреда на здравето и нямат фундаментално въздействие върху околната среда. Например това са основни строителни отпадъци, стари мебели, стъкло.
Веществата, признати за опасни, се изпращат в събирателни пунктове. От тези точки те се транспортират със специализирани автомобили до предприятия, които се занимават с безопасна преработка и обезвреждане.
Защо е важно отпадъците да се изхвърлят навреме и правилно
Всички изисквания по отношение на обезвреждането са насочени към намаляване на отрицателното въздействие на отпадъците върху околната среда, осигуряване на екологична безопасност и здравето на нацията. Можем да кажем, че това е общо обяснение, един вид стратегическа цел. Има обаче и по-конкретно, практично обяснение.
Извозването на строителни отпадъци е важно поради много причини:
- Естетика и поддържане на ред. Съгласете се, има голяма разлика между сайт с планина от строителни материали и чиста територия на къщата с чист ландшафтен дизайн.
- Безопасност. По правило основният ремонт се извършва от строителен екип, но вие ще живеете в къщата. Следователно екипът не винаги се интересува от естетиката на работната площадка и ако това беше единственият аргумент в полза на почистването й от боклука, вероятно никой нямаше да я премахне. Разбира се, не става дума само за красота. Много материали са запалими, което увеличава риска от пожар. Оказва се, че се нарушават не само изискванията за работа с отпадъци, но и най-елементарните правила за безопасност на труда на работното място.
- Удобство. Ако зоната не се почисти, с течение на времето там ще се натрупат толкова много отпадъци, че няма да остане място за движение. Достъпът на строителна техника е затруднен, отделя се повече време за извършване на работа (например, тъй като достъпът до материали е блокиран, необходимо е да се обикалят затрупани места и т.н.). Рискът от нараняване от срутване на развалини се увеличава.
По този начин премахването на ненужните материали от обекта е важно за безопасността на работниците, оптимизирането на производителността на труда, грижата за околната среда и спазването на законовите изисквания. Убедени сме, че това е вън от съмнение. Остава да се реши как да стане това.
1. Сами
Възможно е сами да организирате извозването и извозването на отпадъците на определени места, но не е практично. Ще ви трябват лицензи за самостоятелно обезвреждане на отпадъци, специално оборудване за тяхното отстраняване, адвокати за сключване на договори с депа (и за всеки клас отпадъци ще трябва да намерите подходящите депа). Добавете към това най-ценния ресурс – времето – и ще разберете, че е по-добре да делегирате задачата.
2. С помощта на специализирана фирма
Има организации, които извозват и изхвърлят строителни отпадъци в съответствие с всички норми и правила на действащото законодателство. Имат специално оборудване и лицензи. Какво се изисква от вас в този случай?
Намерете такава фирма и поръчайте нейните услуги. На вашата строителна площадка ще бъдат доставени специални контейнери, в които ще трябва да се поставят всички използвани материали. С напълването на контейнерите сервизната фирма ще ги извози. Територията ще бъде подредена, ще минимизирате вредата за околната среда и ще се предпазите от глоби.
Вие също носите отговорност за неправилното съхраняване на отпадъчните материали. Например планирате да ги изхвърлите по законовия ред, но по някаква причина не ги изнасяте веднага, а ги съхранявате известно време на входа, паркинга или друго обществено място. Има миризма и прах, което причинява дискомфорт на останалите жители. Можете да получите глоба за това.
Опции за рециклиране на отпадъци
Рециклирането на отпадъци е печелившо. Стъкло, хартия, полимери, текстил и много други материали могат да се използват повторно по предназначение. Възможно е да се създават продукти от рециклирани материали – от пластмасови части или подметки за обувки до опаковъчни материали и дори павета. Това ни позволява да спестим природни ресурси и да намалим материалоемкостта на производството.
Рециклирането намалява количеството отпадъци, изпращани на депа за изхвърляне. Това помага за намаляване на замърсяването на околната среда и защита на нейните екосистеми.
Освен това по време на преработката се извличат ценни вещества за по-нататъшна употреба.
Уместността на проблема
В Русия неразрешените сметища и самостоятелното изхвърляне на отпадъци са забранени, тъй като са опасни за околната среда и населението. Въпреки многобройните закони, глоби, различни програми за сортиране и рециклиране, проблемът с изхвърлянето на строителни отпадъци все още стои остър – страната все още използва заравяне, компостиране и изгаряне.
Всяка година обемът на строителството се увеличава, а с него и количеството отпадъци. Появяват се нови сметища, а натоварването върху околната среда нараства.
В тази връзка се предприемат много мерки за промяна на ситуацията:
- Повишаване на общественото съзнание за значението на разделното събиране на отпадъците и рационалното им потребление.
- Увеличаване на броя на контейнерите за разделно събиране на отпадъци, което дава тласък на развитието на вторичната преработка на суровините.
- Реформите в управлението на отпадъците спомагат за рационализиране на процеса на управление на отпадъците и осигуряват по-ефективна работа. Подобни действия са насочени към намаляване на броя на нерегламентираните сметища.
- Изграждането на инсталации за дълбока преработка на отпадъци спомага за увеличаване на процента на рециклиране и намаляване на обемите, изпращани на депа или изгаряне.
- Разработване на съвременни технологии, които позволяват създаването на екологично чисти материали – такива, които не вредят на хората и околната среда.
Отговорното отношение към природата, високото ниво на екологична култура и наличието на информация за правилно управление на отпадъците са основни елементи в изграждането на здравословна и чиста околна среда.