Експлоатацията на депото е възможна само при стриктно спазване на законодателството в тази индустрия, в частност на законите за опазване на околната среда, атмосферния въздух, санитарните и епидемиологичните, промишлените отпадъци и някои други разпоредби от федерално значение. Ето само няколко от задълженията и правилата, които собствениците на такива структури спазват:
Получаване на лиценз за този вид дейност.
В процеса на регистрация площадката за депо се съгласува с администрацията (местната власт) или архитектурния отдел, поставя се на кадастрална регистрация и се вписва в общия план на града (областта). Проектът посочва размера, капацитета.
На входа е оборудвана стоманобетонна вана, която почиства колелата на камионите, които карат отпадъци вътре.
От собствениците (управителите) се изисква режимът на работа, установен от ръководството и инструкцията на депото, отразяващ процедурата за приемане, съхранение, изхвърляне на получения боклук.
Всеки обект е заобиколен от всички страни с ограда с височина най-малко 180 см, оборудвана и оборудвана в съответствие с одобрения проект.
Фирмата се задължава да не използва метода на обезвреждане чрез изгаряне, осигурява условия, които гарантират изключването на спонтанното горене. Монтира се пожарогасително оборудване.
За да се поддържа благоприятна ситуация в региона, собствениците (отговорни лица, обслужващи лица) не приемат трупове на домашни и селскостопански животни от граждани, ветеринарни клиники и фермери (независимо от причината, предписване на смъртта им), както и храна с изтекъл срок на годност, конфискувана в търговски вериги.
Каква е рекултивацията на депото
Всяка такава структура има срок на валидност, след който се възстановява. Рекултивацията се извършва с цел промяна на предназначението на отредените по-рано земи за съхранение. Този процес е дълъг и скъп, поради което той не се инициира често, главно с финансовата подкрепа на общината или държавата.
Рекултивацията на депата включва набор от дейности, насочени към възстановяване на производителността на замърсени площи. Извършва се на два етапа: технически и биологичен. Продължителността на тези дейности зависи от площта и нивото на замърсяване на почвата.
Техническият етап започва след завършване на събирането на отпадъците и включва инсталиране на дегазатори (за предотвратяване на пожари поради образуването на депониран газ), рекултивационни защитни конструкции, оборудване за събиране на отпадъчни води и течност и стабилизиране на депата. На биологичен етап те извършват агротехнически мерки и цикъл от фиторекламационни работи, насочени към подобряване на земята. При тяхното завършване се засаждат билки и растения.
На регенерираните земи се строят индустриални предприятия, изграждат се и се озеленяват други обществено значими обекти. При благоприятни условия и пълно възстановяване използването им е разрешено за складове с нехранителни продукти, горски насаждения, отглеждане на култури, създаване на пасища и места за отдих.