рециклиране на отпадъци

Излезлата от употреба електроника е опасен вид битов отпадък

Отпадъчните битови електрически стоки са съставните компоненти на електронно и електрическо оборудване, включително блокове, компоненти, части и всякакви консумативи. Те се превръщат в битови електрически отпадъци в момента, в който вече не са подходящи за по-нататъшна употреба в дома.

Домакинските електрически отпадъци се генерират по време на употребата на устройства в домакинството или другаде. По свойства и количество те се приравняват към отпадъците от електротехниката, което означава, че представляват опасност за човечеството и околната среда.

Защо трябва да се рециклират?

В хладилниците и фризерите като охлаждаща течност се използва фреон – вредно вещество, както за околната среда, така и за хората. Ако тази опасна течност попадне на открито, тя започва да разрушава озоновия слой, който предпазва планетата от ултравиолетовото лъчение на слънцето. Този фактор е предпоставката за появата на мартенската Виенска конвенция за опазване на озоновия слой през 1985 г.

Понастоящем озоновият слой продължава да бъде неблагоприятно повлиян от вредното електронно оборудване и неговите компоненти. Поради това беше решено всички електронни и електрически устройства да бъдат извадени от обращение след прекратяване на употребата им и унищожени, в съответствие с всички правила на приетата защитна конвенция.

Електротехниката и оборудването са приравнени към групата на опасните стоки. Сред електротехническите стоки се открояват малки и големи предмети за бита, информационни и телекомуникационни технологии, както и телекомуникационно оборудване, осветление и потребителски продукти. Говорейки като примери, това могат да бъдат: радиостанции, телевизори и Wi-Fi системи.

Как правилно да ги изхвърлите?

Електронните отпадъци изискват правилно изхвърляне и не трябва да се изхвърлят в общите съоръжения за отпадъци. Изхвърлянето на отпадъчно електрическо и електронно оборудване се извършва чрез отстраняване или прехвърляне на устройствата и компонентите до най-близкия събирателен пункт или като наемете контейнер за извозване на отпадъци.

Система за събиране, третиране и изхвърляне на отпадъци

Различните методи за обработка и система за обезвреждане  на отпадъци включват:

Депониране – Изхвърлянето на електронни отпадъци става главно чрез депониране. Най-често изхвърлените електронни стоки накрая се озовават на сметища заедно с други общински отпадъци или се изгарят открито, освобождавайки токсични и канцерогенни вещества в атмосферата.

Изгаряне – При този пълен процес на изгаряне отпадъчният материал се изгаря при висока температура (900-1000o C). Той намалява обема на отпадъците и някои опасни за околната среда органични вещества се превръщат в по-малко опасни съединения.

Рециклиране на електронни отпадъци – Рециклирането включва демонтиране, обработка и крайна обработка. Сравнително стойността на рециклирането от елемента може да бъде много по-висока в сравнение с други обработки.

Повторна употреба – включва директна употреба втора употреба или употреба след леки модификации на оригиналното работещо оборудване, като мастиленоструйната касета се използва след презареждане. Стари работещи компютри могат да бъдат дарени на училища или организации, работещи в сферата на образованието. Невъзможните за ремонт компютри могат да бъдат върнати обратно на производителите. Това може значително да намали обема на генерираните електронни отпадъци, превърнати в по-малко опасни съединения.

Заключение

Рециклирането на електронните отпадъци е необходимо, но трябва да се извършва в безопасна среда. Опасното естество на електронните отпадъци е един от най-бързо развиващите се екологични проблеми в света. Липсата на информираност и подходящи умения увеличава количеството на електронните отпадъци.

Оценете ни!
[Общо: 0 Средно: 0]