видео-контейнери-за-боклукКоличеството на отпадъците в развитите страни нараства, но нагласите са се променили. Отпадъците вече не са просто боклук, който отива на все по-пълни депа за отпадъци – сега те са потенциални суровини. Ако всички сортираме отпадъците, тогава само тези, които не могат да бъдат рециклирани и повторно използвани, ще бъдат изхвърлени.

В Словения сортирането на отпадъци е започнало  преди повече от 10 години. Почти в цяла Словения се организира система за разделно събиране на боклука, но все още има градове и села, където все още няма такива. Всеки човек произвежда средно около 450 килограма отпадъци годишно. В Любляна 50% от отпадъците се рециклират.

В различните страни правилата за сортиране и категории отпадъци са малко по-различни. В Словения по правило има четири отделни контейнера за различни видове отпадъци в близост до частни къщи и високи сгради: За хартия, стъкло, опаковки, пластмаси и биологични отпадъци.

Ще обясним как правилно да сортираме отпадъците и какви грешки трябва да се избягват.

Вид отпадъци: Вестници, списания, каталози, рекламни материали, книги, тетрадки, тетрадки, пликове, картон, хартиени опаковки, хартиени торби и др.

Тук не можете да хвърляте: Мръсен или накиснат картон и хартия, използвани хартиени прибори и чаши, салфетки, хартиени кърпи, тоалетна хартия, целофан, тетра опаковки и подобни опаковки, хартия с остатъци от храна и др.

ЗЕЛЕН КОНТЕЙНЕР:

Вид отпадъци: Стъклени, стъклени буркани и бутилки, чаши, козметични и парфюмерийни бутилки и др.

Бутилки и буркани се измиват, предават се без етикети.

Тук не можете да хвърляте: Стъкло за прозорци и мебели, електрически крушки, огледала, термоустойчиви съдове за микровълнови фурни, кристал, порцелан, тапи, капачки за бутилки и др.

ЖЪЛТ КОНТЕЙНЕР:

Вид отпадъци: Консервни кутии от алуминий и алуминий, пластмасови бутилки, пластмасови и метални опаковки, съдове за еднократна употреба, тетра опаковки и подобни опаковки за сок и мляко, целофан, пластмасови торби, PVC фолио, найлон, пластмасови тръби, стиропор, пластмасови и метални капаци и задръствания и др.

Преди да изхвърлите пластмасови или метални опаковки в контейнер, трябва да премахнете всички остатъци от храна или други материали, които не трябва да се изхвърлят тук, да изпразните съдържанието и да се изгладят (това заема много по-малко място).

Тук не можете да хвърляте: Пластмасови играчки, каучукови изделия, аерозолни опаковки (например, освежители за въздух или лак за коса), кутии и опаковки, съдържащи опасни химикали като бои, лакове, моторни масла и др.

КАФЯВ КОНТЕЙНЕР:

Вид отпадъци: Всички хранителни отпадъци и други отпадъци от органичен произход, почва, трева, листа, цветя, клони, химически отпадъци от необработена дървесина (дървени стърготини), зеленчуци, плодове, яйца, хартиени салфетки и кърпи, филтри за кафе, утайка от кафе, торбички за чай и др.
Тук не можете да хвърляте: Опаковки за храни, пластмаси, стъкло, опасни отпадъци, текстил, кожа, краища на цигари, кости, пелени, хигиенни превръзки, животински фекалии, лекарства, мазнини, използвано олио за готвене и др.

ЧЕРЕН КОНТЕЙНЕР:

Вид отпадъци: Всички смесени битови отпадъци, които не могат да се поставят в други контейнери.

ГОЛЯМ ОТКРИТ:

Предаваме обемисти отпадъци за рециклиране в центровете за събиране на отпадъци или по време на обемисти кампании за събиране на отпадъци, които се провеждат в града най-малко два пъти годишно. По желание можете също така самостоятелно да поръчате и платите износа на обемисти отпадъци.

Вид отпадъци: мебели, стари домакински уреди, матраци, килими, велосипеди, ВиК и други големи предмети, които не могат да се съхраняват в контейнери за смесени отпадъци.

ОПАСНИ ОТПАДЪЦИ:

Опасни отпадъци – отпадъци, съдържащи вредни вещества с опасни свойства. В ежедневния живот всеки ден срещаме голямо количество опасни отпадъци като бои, разтворители, масла, химикали, препарати и козметика, аерозоли, батерии, батерии, пестициди и биоциди, отпадъци, съдържащи живак, олио за готвене, компютърно оборудване, фармацевтични продукти, електронно оборудване, електрически крушки и др. Информация за опасност е налична на опаковката или етикета на продукта. Също така сме изхвърлили опасни отпадъци за рециклиране в центровете за събиране на отпадъци или по време на кампании за събиране на опасни отпадъци, които се провеждат в града най-малко два пъти годишно.

Оценете ни!
[Общо: 0 Средно: 0]